<<<

Regulacioni plan – Južni gradski ulaz Trebinje, Republika Srpska, 2005

(u okviru Arhitektonskog fakulteta u Beogradu)

POZICIJA GRADA
U sastavu Republike Srpske, BIH, Trebinje je  danas poslovni i kulturni centar ekološki uzornog i resursno još uvek neistrošenog istočnog dela Hercegovine.
Grad sa 36000 stanovnika se razvio na relativno malom prostoru, meandarskom području reke Trebišnjice, u dnu planinskog venca planine Orjen koja se nalazi u zaleđu grada.
Geografski položaj grada i lokalni izmenjeni mediteranski klimat mu daju potencijalno dobre uslove životne sredine, budući da je osunčanost tokom cele godine na visokom nivou (260 sunčanih dana godišnje),  a vlažnost vazduha veoma mala.

TENDENCIJE
Civilizacijska i kulturna baština, potencijali Trebinja i tendencije razvoja ovog Misira Republike Srpske predstavljali su smernice izrade regulacionog plana za deo Trebinja - Južni Gradski Izlaz.
Područje obuhvaćeno planom tretirano je kao organski nastavak urbane gradske matrice, ali i kao motor razvoja ovog novog dela gradskog područja.
Razvijeni stambeni fond, novoformirani administrativni, poslovni i kulturni  centar, bogata ponuda uslužno- trgovačkih aktivnosti,ali i splet sportsko- rekreativnih sadržaja formiraju novoprojektovanu matricu i implemetiraju je u prostor vodeći pri tom računa o zatečenim vrednostima.
Ovaj plan predstavlja pokušaj da se ovaj deo Trebinja, do sada delimično izgrađen i  nedovoljno uređen, prevede u kontekst razvijenog gradskog područja, približi centru Trebinja, ali i formira kao mogući
epicentar  i model budućeg širenja i razvoja gradske teritorije.

ORGANIZACIJA PROSTORA

Zatečene vrednosti dominanti područja, kao i elementi razvoja grada predviđeni GUP-om Trebinja su ispoštovani , pa je disperzija sadržaja  na području izvedena oko okosnica područja-saobraćajnih arterija: postojećeg magistralnog puta za Dubrovnik koji se zadržava u pravcu i intenzitetu, starog puta za Nikšić koji se zadržava u pravcu ali dobija uvećani profil i, konačno, novoplanirane gradske obilaznice koja sa svojim moćnim profilom preseca područje, ali ga istovremeno saobraćajno povezuje sa ostalim delovima grada i opštine.

Budući da su urbanizacioni procesi dosegli do krajnjih periferija grada (južni gradski izlaz), kao i zbog svesti o neminovnoj daljoj ekspanziji gradskog tkiva ka slobodnim teritorijama gradskog atara,  područje obrađeno regulacionim planom funkcionalno je povezano sa postojećim izgrađenim delovima koji ga tangiraju, ali je istovremeno koncipirano kao funkcionalno dovoljno snažno da ravnopravno učestuje u aktivnostima na gradskom području i konačno započne dalje procese urbanizacije i širenja Trebinja.

U tom smislu funkcionalna organizacija jačine lokalne mesne zajednice ga stavlja u rang potencijalnih gradskih atraktera. Formirana je nova ulična mreža-matrica koja u sebi gradi tipično gradsko blokovsko tkivo, kao željeni karakteristični gradski urbani oblik razvijanja prostora. Čvrsta blokovska struktura superponirana je tokom i utvrđenim koritom reke Trebišnjice i potokom Lušac, koji su razvijeni u linijski koncipirane ozelenjene otvorene prostore-šetališta. Disperzija funkcija po blokovima je izvršena u skladu sa vrednostima usvojenim po GUP-u, ali i po tendencijama razvoja gradskog područja. Formirani su blokvi različite namene i to blokovi čisto stambene namene (jednoporodično stanovanje, kolektivno stanaovanje, urbane vile), stambeni blokovi upotpunjeni delatnostima usluge i trgovine, blokovi namenjeni isključivo poslovanju, blokovi sa razvijenim uslužno – trgovinskim delatnostima i blokovi namenjeni razvijanju kulturnih i rekreativno sportskih vrednosti upotpunjeni delatnostima usluge i trgovine.

Novoporojektovana blokovska struktura razvila se iz snažne regulativne matrice koja u horizontalnom planu rešava saobraćajne probleme i zahteve grada i predmetnog područja, a u vertikalnom planu se prilagođava uvedenim sadržajima i dovodi planiranu strukturu i volumetriju područja u nivo razvijenog gradskog područja.

<<<

 

<<< nazad

arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a arhitektura urbanizam n4a